Maciej Polak - Zagrożenie tureckie w świetle listów Jerzego z Tyczyna do Marcina Kromera (1566-1571) [DEBIUT]

 Tak aktualne poczucie zagrożenia ze strony agresywnych imperiów od lat było bolączką Europy. Chociażby gdy w 1453 roku padł Konstantynopol, a osmańscy władcy kontynuowali swe podboje południowa Europa zaczęła drżeć o swój byt. Pod kierownictwem duchowym papieża europejskie państwa chrześcijańskie próbowały się jednoczyć w obronie przed wspólnym wrogiem. Część z tych sojuszy nazwano Ligami Świętymi. Jedna z nich utkwiła w szczególnie pamięci Europejczyków. W 1565 roku nie dowierzano, że zakon joannitów zdołał obronić Maltę przed naporem wojsk osmańskich. W 1566 roku w Europie dzielono się wieściami o bohaterstwie Nikoli Šubića Zrinski’ego w Szigetvárze. W 1570 roku Europa ze zgrozą spoglądała na okrucieństwa osmańskie na Cyprze. Rok później podpisana została Liga Święta. W jej efekcie chrześcijanie mogli cieszyć się ze zwycięstwa w bitwie morskiej pod Lepanto. 7 października 2021 roku obchodziliśmy jej 450. rocznicę.




W proponowanej książce odnajdą Państwo próbę przeanalizowania listów polskiego dyplomaty Jerzego z Tyczyna do Marcina Kromera pod kątem zagrożenia tureckiego. Sekretarz królewski, a także dyplomata-wykonawca reprezentował dwór królewski Zygmunta Augusta w Italii. Brał on chociażby czynny udział w dyplomatycznych zabiegach o spadek po Bonie Sforzy. Swoją aktywność oraz podnoszone na dworze papieskim zakulisowe plotki, obyczajowe i dyplomatyczne, w szczegółach relacjonował polskim przyjaciołom. W Polsce ich adresatem był przyjaciel z lat młodości, wybitny przedstawiciel polskiego renesansu, Marcin Kromer.





Książka jest debiutem Macieja Polaka, doktoranta Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Publikacja powstała na uboczu jego badań nad postacią Marcina Kromera, którego tematyczną biografię przygotowuje on w ramach swojego doktoratu.

Zachęcamy do zakupu osobistego u autora lub na allegro!

Link do aukcji:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/zagrozenie-tureckie-w-swietle-listow-j-z-tyczyna





Komentarze